background

Ünlü Uyuşturucu Sitesi SilkRoad’ın Kurucusu Suçunu İtiraf Etti

  • 22 Ağustos 2015
  • 2

vpn-smart-dns-hangisi

Geçtiğimiz aylarda 22 yaşındaki Hollandalı Cornelis Jan Slomp, Şikago federal mahkemisyle anlaşmaya varıp, underground Black Marketlerden Silk Road ‘u kullanarak yasa dışı uyuşturucu sattığını kabul etti. Cornelis, milyon dolar değerindeki bitcoin ile satışını gerçekleştirmişti.

Silk Road ‘un çökertilmesi:
Geçtiğimiz kasımda da Silk Road ‘un sahibi  29 yaşındaki Ross William Ulbricht FBI tarafından tutuklanmıştı. O zamanlarda takip eden okurlar hatırlayacaktır.  “Silk Road çökertildi”  başlıklı yazılar etrafta sıkça dolanmıştı. Silk Road ‘un kapanmasının ardından, İngiltere, İsveç ve Amerika’da Silk Road üzerinde 8 adet  yasadışı uyuşturucu tedarikçisi tutuklanmıştı.

Silk Road üzerinde dönen para:
2011 ‘den beri hizmet veren Silk Road, eroin, kokain, ecstasy, marihuana ve diğer yasadışı maddelerin satışından 1.2 milyar dolarlık satış gerçekleştirdi. Silk Road ‘un operatörleri ise komisyon olarak 80 milyon dolarlık bir kazanç elde etti. Silk Road sadece yasadışı maddelerin satışı için kullanılmadı. İçinde ATM makinelerini hack’leme rehberleri, black market (kara market) iletişim listeleri, silahlar, kiralık katiller gibi birçok yasa dışı bilgiye erişim sağlıyordu.

Cornelis Jan Slomp, üzerinde 20 bin dolar nakit ile ilk defa ağustos ayında Miami Havalimanı’nda yakalanmıştı.  Polisin veriği bilgiye göre, uyuşturucu ticaretindeki ortaklarıyla buluşmak için yola çıkmıştı. Kırk yıl hapis ve beş milyon dolar para cezası ile hakkında dava açıldı.

Suçlamalar arasında, dünya genelinde 104 kiloluk MDMA (metilenedioksi-N-metilamfetamin), 566 bin adet MDMA içeren extacy hapı, 4 kilo kokain, 3 kilo Benzodiazepin,  çok miktarda amfetamin, liserjik asid diatilamit (LSD), marihuana, metaamfetamin, ketamin ve Xanax  dağıtımı yaptığı yer alıyor.

Mahkemeye göre, Slomp, Silk Road üzerinden, onbin den fazla yapılan işlemle, 385 bin kadar bitcoin elde etti.

FBI nasıl Yakaladı:
Web sitesi aylarca FB tarafından takibe alındı. Yasadışı madde satışı yaptığı düşünülen Cornelis Jan Slomp, şüpheli olarak ilk defa 2012 nisan ayında izlemeye alındı. Şikago O’Hare Havalimanındaki güvenlik yetkilileri, Hollanda’dan posta ile gönderilen iki boş DVD kutusunusunda gizlenmiş  extacy ‘i ele geçirdiler.

FBI, aynı süreçte Hollanda ve almanya’dan gönderilen 100 kadar buna benzer  postayı ele geçirildi.
Şubat ayında Dread Pirate Roberts adıyla Silk road üzerindeki karanlık websitesini yöneten  Ross William Ulbricht, uyuşturucu trafiğini yönetmekten, kara para aklama ve diğer suçlardan şüpheli olarak tutuklandı.

Amerikalı avukat Zach Fardon, “Yasadışı uyuşturucu trafiği yeni değil, ancak oldukça koplike , alıcı ve satıcıyı gizleyen underground bir bilgisayar ağı kullanarak   yapılan trafik kanun koyucular için yeni ve zorlayıcı bir konu olarak karşımıza çıkıyor. ” diye bahsetti.

Silk Road, diğer kara marketler gibi ,sunucuların yerinin belirlenmesine imkan vermeyen ve kullanıcıların online gizliliği sağlayan TOR  kullandı.

blog.saklansana.com’dan alıntıdır.

Myth
Ziyaretçi
Myth

deep web sitesinin açılmasının nedeni nedir?

sana
Ziyaretçi
sana

deep wep aslında internetin ½ 90 ı dır bizim kullanduğımız internet aslında 10 luk bi kısmıdır deep wep önceden de… Read more »