background

Tor Projesi Güvenilir mi?

  • 9 Ekim 2014
  • 3

Aktif olarak Tor Browser kullananların kafasını kurcalayan en önemli konulardan biri de bu; güvenilirlik.En basit olarak Tor’un çalışma prensibi şu şekilde;

TOR WORKING

Çalışma mantığı olarak çok iyi gözükse de (Girmek istediğiniz site arasına kendi aracı serverlarını yerleştirmesi ve ip nizi değiştirmesi) işin bir başka boyutu var.Bu denli gelişmiş ve planlı bir projenin finansal desteğini kim sağlıyor.Yani Tor Projesi’nin geliri nereden geliyor?

İşte bunu araştırdık ve sonuç olarak çok enteresan bilgilere ulaştık.Bu bilgiler direkt olarak Tor Projesinin resmi internet sitesi olan torproject.org ‘dan alınmıştır.Zaten makalenin en altında kaynak linklerini göreceksiniz.

Araştırmalarımız sonucunda Tor Projesi’ nin gelirinin %4 ‘ünün çeşitli iştiraklar,%18 ‘inin bağışlar,yine %18 ‘inin vakıflardan gelen hibeler,%60 ‘ının ise direkt olarak ABD hükümetinden edinildiğini öğrendik.Yani birçok kez kullandığımız Tor Browser ‘ın yapımına en çok (%60) ABD katkı sağlamış.

torfinans

Bu veriler 2011 ‘e ait.Yine bu yıl projenin kasasına toplam 1,681,101 $ girmiş.Bu rakamın %60 ‘ı,yani 1,008,660 $ ‘ı ABD hükümeti tarafından projeye bağışlanmış.Bu da ABD ‘nin proje üzerindeki kontrol gücünü sorgulamamıza neden oluyor.

Sonuç olarak Tor Browser ‘a çok fazla güvenmemenizi,illegal aktivitelerden uzak durmanızı öneririm.

 

Kaynaklar

https://www.torproject.org
https://www.torproject.org/about/findoc/2012-TorProject-Annual-Report.pdf

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
H@cKTrOnOtAdminSalih Altuntaş Recent comment authors
Salih Altuntaş
Ziyaretçi
Salih Altuntaş

Birçok kişi güvenli ve gizliliği sağlıyor diye bu uygulamaya yönlendiriliyor ama aslında bilgiler ulaşacağı kişilere gene ulaşıyor. Sanal alemde gizlilik… Read more »

H@cKTrOnOt
Ziyaretçi

Olaya bir açıklık getireyim. TOR projesi zaten ABD Deniz Kuvvetleri tarafından anonim haberleşmek için yaratıldı. Daha sonraları TOR da o… Read more »