background

Tor Kullanıcıları İçin Güvenlik Önerileri

  • 23 Temmuz 2014
  • 0
Daha önce yayınladığımız güvenlik önlemlerinin yanında aşağıda belirttiğimiz önerileri uygulamanızda fayda var.Zaten hepsini yapmak zor.Güvenliğiniz için ne kadar uğraşırsanız o kadar iyi olur sizler için.
Daha önce yayınladığımız güvenlik önlemleri için BURAYA tıklayabilirsiniz.
Öneriler;
1) En önemlisi,Windows kullanmayın.Linux kullanabilirsiniz.Bu konuda en çok tavsiye edilen işletim sistemi Ubuntu ‘dur.Birçok zararlı yazılım Windows için kodlanmıştır ve Linux ‘u etkilemez.Usb flash bellek üzerinden Ubuntu kullanımını anlatan yazımız için BURAYA tıklayabilirsiniz.
2) Her zaman Tor Browser ‘ın son,güncel sürümünü kullanın.Her güncellemede yeni önlemler programa eklenir.
3) Linux sürümleri için LUKS,Windows sürümleri için ise Bitlocker gibi veri şifreleme ve koruma sistemlerini kullanmaya çalışın.Bu konu Linux için biraz zor ve karışık,yakında bu konu hakkında bir makale yayınlayacağız.
4) Hangi işletim sistemini kullanırsanız kullanın,sisteminiz daima güncel olsun.Güncellemeleri yapmayı ihmal etmeyin.
5) Java ve Flash ‘ı kapatın.Bunu Tor Browser ayarlarından yapabilirsiniz.Konum bilginiz görüntülediğiniz Java ve Flash dosyaları ile tespit edilebilir.
6) Çerez dosyalarını sürekli temizleyin.Bunu cCleaner ve benzeri bir program ile yapabilirsiniz.
7) Tor kullanımı için dizüstü bilgisayarlar daha mantıklıdır.Gerektiği zaman bilgisayarınızı taşıyabilmelisiniz.Her ihtimali düşünmek gerekiyor.
8) Arama motoru olarak Google kullanmayın.Google gibi siteler,kullanıcılarının tüm bilgilerini kaydeder.Daha güvenli arama motorları hakkındaki makalemiz için BURAYA tıklayabilirsiniz.
9) Tor Browser ‘ı sürekli evde kullanmamaya çalışın.Hep aynı yerde değil farklı mekanlarda kullanın.
10) İyi bir antivirüs yükleyin.Hatta yapabiliyorsanız satın alın.
11) Tor Browser kullandığınızı çevrenizdeki insanlara anlatmayın,önlemleri sadece bilgisayarınızda değil,hayatınızda da alın.
Bu yazı www.torforum.org sitesindeki bilgilerden yararlanılarak hazırlanmıştır.
Önlemler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır.Lütfen tüm illegal işlemlerden kaçının.
avatar