background
tor relay

Tor Ağında Nasıl Relay Olunur?

 • 19 Ağustos 2016
 • 0

Tor, “The Onion Routing” kullanıcıların internet üzerindeki faliyetlerini anonimleştirmek için geliştirilmiş bir yazılım projesidir.Kendi nodeleri üzerinden kullanıcıların gerçek kimliklerini gizleyip şifreler, işte biz bu yapıya dahil olacağız.
Bu yazımda sizlere bu ağ içerisinde relay olma imkanı sunacağız yani aracı olacaksınız.Trafik sizin bağlantınız üzerindende geçecek, böylelikle Tor’a bir katkıda sizler sağlamış olacaksınız.Korkmayın Tor üzerinde yapılanlardan siz sorumlu olmazsınız sonuç itibariyle aracısınız bağlantı sadece üzerinizden direk olarak geçecek, sonrasında Exit Relay aracılığıyla son bulacak, biz ise sadece Relay olacağız yani sadece aradaki bir unsur olacağız.
Öncelikli olarak yapmanız gereken sisteminize ntp kurmak sistem saatinizin güncel olması ve senkronize olması önemli.Bunun için:

sudo apt-get install ntp

Komutunu vermek daha sonra ise sunucuları tanımlamak, bunun için Türkiye sunucularını seçilebilir, fark etmiyor yeterki uyumlu olsun.

sudo nano /etc/ntp.conf

İçerisine ise şu satırları ekleyip sunucuları güncelleyeceksiniz.

server 0.tr.pool.ntp.org
server 1.tr.pool.ntp.org
server 2.tr.pool.ntp.org
server 3.tr.pool.ntp.org

Evet saatte rayına girdiğine göre asıl işlemlere başlayalım.Tor’un sisteminizde kurulu olması gerekiyor.Kurulu değilse aşağıdaki komut ile kurabilirsiniz >

sudo apt-get install tor

Tor paketi yanında birkaç ek paket daha kurulacaktır.Bu kurulumdan sonra ise relay aşaması için yapılandırma yapmamız gerekiyor.Yapılandırma yapılmamış ise kullanmış olmuyorsunuz.

sudo nano /etc/tor/torrc

Dosya içerisi ön tanımlı olarak bir takım parametreler ile doldurulmuş ancak çalışır durumda değil çalışır hale getirmek için aşağıdaki gibi düzenleme yapmanız gerekiyor.

tor relay

RunAsDaemon 1
ORPort 9001
DirPort 9030
ExitPolicy reject *:*
Nickname ox2e88ce4
RelayBandwidthRate 1 MB
RelayBandwidthBurst 2 MB
AccountingStart month 1 00:00
AccountingMax 100 GB
DisableDebuggerAttachment 0

 

Yukarıdaki parametreleri ise şu şekilde tanımlayabiliriz.

 • RunAsDeamon – Sistemde servislerini tanımlar.
 • ORPort – Tor’un çıkış portu diğer istemciler ile iletişimini sağlar
 • DirPort -Tor dizinini duyurabileceğiniz bağlantı noktasıdır.Trafiğiniz sınırsız veya yeterli ise kullanmanız önerilir
 • ExitPolicy – Çıkış unsuru olup olmayacağınızı bu komutlar ile belirleyebilirsiniz biz reject *:* diyerek sadece relay yani ara unsur olmayı seçtik
 • Nickname – Sistemde kullanabileceğiniz bir takma isim
 • RelayBandwidthRate – Tor’un kullanabileceği ağ hızını tanımlar.
 • RelayBandwidthBurst – Tor’un kullanabileceği maximum ağ hızını tanımlar.
 • AccountingStart – Hesabınızın trafik sayacının saat kaçta başlamasını istiyorsanız bunu girebilirsiniz.Aylık, haftalık veya günlük olarak tanımlama yapabilirsiniz.
 • AccountingMax -Tor’un sisteminizde kullanabileceği maximum toplam trafiği belirtir.
 • DisableDebuggerAttachment – Hata ayıklama modunu kapatır.

Belirtmiş olduğum parametreler Relay olabilmeniz için olmazsa olmaz diyebileceğimiz parametrelerdir.Eğer herhangi bir sunucunuz varsa ve bunu Exit Relay(Çıkış unsuru) yapmak istiyorsanız daha farklı bir yol izlemeniz gerekiyor.

Exit Relay olurken dikkat etmeniz gerekiyor zira tüm trafik sizde sonlanacak yani adam herhangi bir illegal iş gerçekleştirirse son olarak sizin ip adresiniz gözükecek bu noktada sunucunuza kurarken yapılandırmanızı ona göre ve iyi bir şekilde yapmanız gerekiyor.Ayarlamalarınız bittiyse Tor sürecini yeniden başlatmanız gerekecek ki yeni tanımladığınız ayarlar geçerli olsun.

sudo service tor restart

Çalışıp çalışmadığını yada işlemin nasıl ilerlediğini sistemdeki log kayıtlarına bakarak anlayabilirsiniz.Aşağıdaki gibi bir çıktı vermiş ise doğru yoldasınız demektir.

tor relay

Buraya kadar sorunsuz bir şekilde geldiyseniz artık tor ağı üzerinde bir relay olarak gözüküyorsunuz ve tarafınıza uniq bir kimlik tanımlayıcı verilmiş demektir.Bunu yönetmek ve görüntülemek istiyorsanız aşağıdaki paketi kurmanız yeterlidir.

sudo apt-get install tor-arm

Kurulumu yaptıktan sonra ise aşmanız gereken bir sorun bulunuyor. tor-arm belirli bir kullanıcı tarafından kullanılmak zorunda, bu da kendi içerisinde tanımlı olarak gelen debian-tor kullanıcısı yani izleme işlemi yaparken direk olarak arm diyip açmanız bir işe yaramaz istatistikleri doğru bir şekilde alamazsınız.Doğru olan komut ise şu şekilde;

sudo -u debian-tor arm

Komutumuzu verdik ve artık ne kadar trafik harcadığını görebilir, ayarlamaları buradan yapabilirsiniz.

tor relay

Yazı kaynağı; http://www.teknikblog.org/?p=1275

Yazıyı bize ulaştıran üyemiz; srx01