background
online egitim

Online Eğitimin Size Sağladığı Faydalar

  • 9 Temmuz 2018
  • 0

İyi güzelde online eğitim nedir?

Online eğitim teknolojinin gelişmesi ve internetin bulunması ile ortaya çıkan bir eğitim metodudur. Online eğitim dışında uzaktan yabancı dil eğitimi, e-eğitim gibi kavramları da internet üzerinde bulmanız mevcut. Ancak bunlar aynı anlamı ifade etmektedir. İlk olarak online eğitimin 1990’lı yıllarda bilgisayar tabanlı eğitim programları ile ortaya çıktığı bilinmektedir. Çoğu şey gibi maalesef bunun öncüleri de Amerikan halkı olmuştur. Daha sonra ise tüm dünyaya yayılmaya başlamıştır. Ülkemiz üzerinde son yıllarda YÖK ile aynı seviyede eğitim veren birden fazla online eğitim programı mevcuttur.

online egitim

Online eğitimde ders veren kişi ile ders alan kişi yani öğrenci aynı ortamda bulunmaz. Öğrenci bilgisayar aracılığı ile derslere erişim sağlayabilir. Yıllar geçtikçe online eğitime olan talep doğrultusunda birçok devlet ve özel üniversitesi uzaktan eğitim sistemini kullanmaya başlıyor. Ayrıca insanların online eğitimden kaçınmalarının sebeplerinden en büyüğü mesafedir. Yani öğrenci ile öğretmenin aynı yerde bulunmamasıdır. Bu sebeple insanlar online eğitimde çok fazla bir şey öğrenilmeyeceğini düşünmektedir. Ancak bu ön yargıyı kırıp bu sisteme dahil olan kişiler aslında hiçbir farkı olmadığını ve hatta çok daha avantajlı olduklarını fark etmektedirler.

Online eğitim benim görüşlerime göre en büyük olanağı durumu kötü olan kişiler ve okuyamayan insanlara eğitim imkânı sağlaması. Artık insanlar eskiden olduğu gibi benim durumum kötüydü, ailem okutmadı gibi bahaneler üretemez hale gelmektedir.

Online eğitimin bana faydası ne olacak?

*En önemli faydayı zaman kazancından elde edersiniz. Okula giderken, okuldaki teneffüslerde harcadığınız zamanı kişisel yaşamınızda çok daha verimli olarak kullanabilirsiniz.

*Derse istediğiniz yerden 24 saat erişim imkânınız var. Yani okula geç kalan öğrencilerimizin arayıpta bulamadığı. Geç kalma derdiniz online eğitim ile son buluyor.

*Online eğitim normal eğitime göre çok daha ucuz olarak alınabilmektedir. Hatta ücretsiz olan kurslar bile bulma imkânınız var.

*İzlediğiniz dersi anlamadıysanız tekrar izleme fırsatınız olur ve bu konuyu pekiştirmenize yardımcı olacaktır.

*Evde, kafede, seyahat sırasında ya da herhangi bir yerde online eğitim alabilirsiniz.

*Gençliğin gelişmesi ile internet üzerinden alınan bu uzaktan eğitimlerin belki gelecekte tamamen okullara gitmeden alınabildiğini görebiliriz.

online egitim

Online eğitim bize neler kazandırır?

Online eğitim sayesinde iş yaşamınızda ve kişisel günlük yaşamınızda diğer insanlardan 1 adım ileriye gitmiş olursunuz. Artık iş yerleri geçmişteki gibi sadece üniversite ya da lise diplomasına önem vermiyor. Bunun dışında saygınlığı yani tanınmışlığı olan bir şirkette iş fırsatı yakalamak istiyor iseniz rakiplerinizden öne geçmeniz gerekmektedir. Size şöyle bir örnek veriyim Google firması Türkiye için sadece 1 çalışan arıyor. Bu iş başvurusuna Türkiye’den 1000’in üzerinde başvuru oluyor. Bunlar arasında Türkiye’nin en iyi okulundan mezun olan 2 kişi var. 2kişide çok beğeniliyor ve ikisi de aynı sayıda dil konuşabiliyor. Şirket bu kısımdan sonra hangisinin daha bilgili olduğuna bakacaktır. Bu bilgiye ise sertifikalar aracılığı ile kişinin aldığı diğer eğitimler aracılığı ile ulaşabilir. İş mülakatlar sonunda daha bilgili olan kişiye verilir. Sizde diğer insanlardan 1 adım öne geçmek istiyor iseniz daha ne bekliyorsunuz. Hemen internet üzerinden araştırmalara başlayıp size en uygun kursları bulup kayıt olun ve bilginizi büyütün.

avatar