background

Metamfetamin; En Ölümcül Uyuşturucu

  • 13 Aralık 2014
  • 3

Bu yazımızda birçok ülkede çok yaygın olarak kullanılan, Türkiye ‘ye yeni yeni giren uyuşturucu madde, Metamfetaminden bahsedeceğiz.Yazımızı birkaç yabancı kaynaktan çeviri yaparak oluşturduk.Yazının altında kaynak linklerini inceleyebilirsiniz.

İlk olarak Metamfetamin ‘in ne olduğundan bahsedelim.Efedrin ya da Psödoefedrin molekülünün hidrojenize edilmesiyle üretilen bir uyarıcı olan Metamfetamin, yapı olarak amfetamine benzeyen,kullananların uyarılma dışında halisünasyon da görmelerine neden olan psikoaktif bir maddedir.Etkisi 4-24 saat sürer.Bağımlılık yapma konusunda çok etkilidir.Birkaç kullanımdan sonra bile bağımlılık başlayabilir.

Etkileri olarak kısa vadede motivasyonda ve beyin aktivitesinde artış görülür.Kullanıcıları  öforik, yani aşırı neşeli ve heyecanlı hissederler.Bu konuda çok etkili olmasa da halüsinojen bir etkiye de sahiptir.Tansiyonu ve vücut sıcaklığını yükseltir,göz bebeklerinde büyüme görülür.Doza ve bünyeye bağlı olarak ishal,bulantı ve kusma görülebilir.

Uzun süre kullanımında depresyon yaptığı ileri sürülmektedir.Fiziksel olarak da çok etkilidir.Kilo kaybı ve vücutta yaraların oluşmasına neden olur.

Üretimi oldukça kolay olduğundan birçok ortamda üretilebilir.Bu üretim yerlerine İngilizce ‘de ‘Meth Lab’ denir.Görünümü üstteki fotoğraftaki gibidir.Görünümünden ötürü kristal meth de denir.

İnsan vücuduna en kötü etkisi bağışıklık sisteminin baskılanmasıdır.Meth kullanan biri,sık sık hasta olur ve iyileşme süreci uzar.Bunun temel nedeni Metamfetamin ‘in antikor seviyesini azaltması ve vücudu savunmasız bırakmasıdır.

Meth kullanıcılarında görülen bir diğer şey ise diş çürükleridir.Meth birçok yolla kullanılabilir,ama en yaygın yol çeşitli araçlarla dumanının ciğerlere çekilmesidir.Bu yöntem etkiyi arttırır ve süreci hızlandırır.Fakat dişlere etkisi çok kötüdür.

Saflık oranı arttıkça etkisi ve etki süresi de artar.Tıp alanında Desoxyn adıyla kullanılır.Başlıca kullanım alanı obezite tedavisidir.Fakat bu ilaç sürekli olarak suistimal edilmektedir.

İki buçuk yıl meth kullanan birinin değişimi;

Yedi aylık bir değişim;

Sonsöz; Metamfetamin öyle doğal ve basit bir uyuşturucu değildir.Öldürür.Gün geçtikçe ülkemizde daha çok popüler hale geliyor ve kullanımı artıyor.Buna dur demek için insanları bilgilendirin.Eğer Metamfetamin  kullanıyorsanız veya çevrenizde Metamfetamin kullanan bir kişi varsa,yaşadığınız yerdeki Amatem ‘e başvurabilirsiniz.Unutmayın Amatem ‘e başvurduğunuzda polis kapınıza dayanmaz,ya da sicilinize işlenmez.Tedavi olup hayatınıza devam edersiniz.

Kaynak;
[box type=”shadow” width=”600" ]http://en.wikipedia.org/wiki/Methamphetamine http://www.drugabuse.gov/publications/drugfacts/methamphetamine http://www.drugfreeworld.org/drugfacts/crystalmeth/the-deadly-effects-of-meth.html[/[/box]p>

tanercan
Ziyaretçi

Breaking bad izleyen ogrenmistir

Emre
Ziyaretçi
Emre

Yapımı lazım bana

Crsysd
Ziyaretçi
Crsysd

Yapimini cozdunmu ?