background
Cem Ersever

Jitemci Cem Ersever; Hayatı, Operasyonları ve Öldürülüşü

  • 22 Mayıs 2016
  • 0

Cem Ersever, Güneydoğu Anadolu bölgesinde terör örgütü PKK ‘ya karşı yapılan operasyon ve çalışmalarının neredeyse tümünde yer almış, silahlı operasyonlara bizzat katılmış, bu operasyonları yönetmiş, PKK’ya yardım ve yataklık eden kişi ve gruplarla irtibata geçmiş, ve tüm bunları devlete doğrudan bağlı olarak yapmıştır.
Ersever ile Hizbullah lideri Hüseyin Velioğlu arasındaki bir ilişki olduğu ayrıca Ersever’in Velioğlu’ndan istihbarat konusunda destek aldığı, avukatı Emin Emir (MHP’nin eski lideri Alparslan Türkeş’in de avukatı) tarafından belirtilmiştir.
Özellikle 1989-1990 yıllarında bu ikilinin çok sık görüştüğünü belirten avukat Emir, Ersever’in o dönemlerde ‘Düşmanımın düşmanı dostumdur’ mantığıyla hareket ettiğini ve Hizbullah’ın devlet tarafından kurulduğuna dair Ersever’den herhangi bir şey duymadığını da belirtmiştir.
Orgeneral Eşref Bitlis‘in şüpheli ölümünden sonra Mart 1993’te bu olayı protesto etmek için askerlikten istifa etti ve Mayıs 1993 ayında Milliyet gazetesine faksladığı özgeçmişinde “1984 yılından bugüne kadar yapılan yanlışlar, ihanetler ve ugulamalar konusunda Türk kamuoyunun aydınlatılması gerektiğine inanıyor ve görüşmeler sonunda belirlenecek bir tarihte Türk basınıyla kamuoyu önünde Celal Talabani’nin ihanetleri PKK ilişkileri, Güneydoğu’daki gerçek durum, köy korucuları, itirafçılar, faili meçhul cinayetler hakkında ve bazı siyasilerin örgütsel konumları hakkında açıklamalarda bulunacağımı beyan ediyorum.” ve “Güneydoğu Anadolu’daki olayların gerçekleri Türk milletinden gizleniyor” dedikten birkaç ay sonra 4 Kasım 1993’te elleri önden bağlanmış kafasına iki el ateş edilmiş cesedi, Ankara Elmadağ ilçesi çıkışında bulundu.

Yazar Soner Yalçın‘a göre Ersever Jitem bünyesinde çalışırken ACE kod adını kullanmaktaydı.Operasyonlara bu kod adıyla katılmıştır.Ayrıca iddialara göre Güneydoğu Anadolu bölgesinde Testere olarak da bilinmektedir.Bir PKK militanını sorgularken testere ile militanın kafasını kestiği ve bu olaydan sonra testere lakabını aldığı söylenir.Bu konuda bir delil bulunmamaktadır.

Birçok kaynağa göre Ersever, Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım ve adamları tarafından öldürülmüştür.

Ersever’in bir sözü;

Biz 8. yüzyılda müslüman olduk.Türkler müslüman olduktan sonra, İslamiyet adına Anadolu’ya o pislik Arap kültürü getirilmiştir.Türk milleti Arap kültürünün etkisinde bırakılmıştır.

Eğer Binbaşı Cem Ersever öldürülmeseydi, basına neler anlatacaktı? Devlet hangi kirli işlere karışmıştı? PKK’yı gerçekte kimler kurmuştu ve PKK’dan kimler rant sağlıyorlardı? Bu soruların cevapları Ersever ile öldü.Ama belki de önümüzdeki yıllarda yavaş yavaş öğreneceğiz bu soruların cevaplarını.

Cem Ersever’e ait ses kaydı;

Fotoğraflar;

cem ersever

cem ersever

cem ersever

cem ersever

cem ersever

cem ersever

Cem Ersever Belgeseli;

https://www.youtube.com/watch?v=PE5aBSvMxGI