background

JİTEM Nedir?

  • 15 Ocak 2015
  • 4

Zamanında Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı olarak,İçişleri Bakanlığı’ndan ve Genelkurmay Başkanlığı’ndan habersiz ve dolayısıyla izinsiz olarak kurulan bir oluşumdur.Uzun süreler,devlet tarafından varlığı kabul edilmemiş,yaptığı operasyonlar medyaya yansıyınca,zorunlu olarak çeşitli açıklamalar yapılmıştır.Tam adı; ‘Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele ‘dir.

Kurulma amacı temelde ‘Terörle Mücadele’ dir.Kuruluş tarihi net olmamakla birlikte iddialara göre 27 Ağustos 1987 ‘dir.Jandarma İstihbarat Daire Başkanlığı bünyesinde faaliyete başlamıştır.Araştırmacı Soner Yalçın’a göre kurucusu Binbaşı Arif Doğan ‘dır.

Eski emniyet müdürü Hanefi Avcı’ya göre JİTEM, çeşitli yasal boşluklardan ve bölgesel güvenlik zaaflarından da yararlanarak, yasadışı işlere karışmış,gerekli izinler alınmadan birçok operasyon düzenlemiştir.Birçok kaynağa ve kişiye göre JİTEM, tutukladığı kişilere Filistin askısı,falaka gibi yöntemlerle işkence etmiştir.JİTEM ‘in tutuklamasından sonra bir daha haber alınamayan insanlar ve oluşumun faaliyet gösterdiği bölgelerde yapılan araştırmalarda bulunan cesetler, yargısız infaz iddiasını güçlendirmektedir.Bu iddiaya göre JİTEM, gerek duyduğu zamanlarda elindeki tutukluları öldürmüştür.

JİTEM ve faili meçhul cinayet tartışmalarında genellikle 17 bin faili meçhul rakamı telaffuz edilmektedir.

14 Ağustos 2008 tarihinde,Ergenekon soruşturması dahilinde Emekli Albay Arif Doğan’ın depo olarak kullandığı İstanbul Beykoz ‘daki evde çok sayıda “JİTEM belgesi”, 2 kalaşnikof marka tüfek, bin adet mermi ve bin boş kovan ile 280 adet el bombası bulunmuştur.

JİTEM, genellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde faaliyet göstermiştir.Şehirlerde nokta atışıyla terör örgütü üyelerinin tutuklanması ve akabinde öldürülmesinin dışında,zamanla kaçakçılıkla ilgili birçok olaya karışmış ve amacından sapmıştır.

JİTEM’le ilgili oldukları iddia edilen ‘Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım ve Abdullah ÇATLI;

uğur
Ziyaretçi

ilgiii….. siz değerli kardeşlerim siz kimsiniz sizin gibi çok gördüm ben beni tanıyamazsın tanırsan vatan uğruna kelleni veririmisin sen sadece… Read more »

inci ince
Ziyaretçi
inci ince

biskoloji :D güldüm piç

dogan
Ziyaretçi
dogan

jiteme nasıl girebilirim bilen warmı yaşım 23

LegendaryTurkPower
Ziyaretçi
LegendaryTurkPower

Jitem yeniden kuruldu iddiaları var. Mahmut Yıldırım’ın Beyaz Toros’unun yerini Beyaz renk Cyan çizgili amarokların aldığı söyleniyor. Bu araçların plakası… Read more »