background

Güvenli Arama Motorları

  • 23 Temmuz 2014
  • 2
Hepimizin bildiği gibi arama motorları kullanıcıları hakkında veri toplar.Bu veriler birçok amaç doğrultusunda kullanılır.Örneğin Google ‘da kitap kelimesini aratırsanız,açtığınız sitelerdeki Adsense reklamları kitaplar ile ilgilidir.Bunun nedeni yaptığınız kitap aramasının kaydedilmesidir.
Gerekli durumlarda arama motorları bu kayıtları çeşitli kurumlarla da paylaşabilir.Bu kayıt sadece Google tarafından değil,Yahoo ve Bing tarafından da yapılır.Bu yazımızda kullanıcıların verilerini kaydetmeyen arama motorlarından bahsedeceğiz.
1) Duckduckgo
Birinci sitemiz Duckduckgo.Sitenin kullanıcılarına sunduğu şeyler;gizlilik,akıllı arama ve spam sorununun ortadan kalkması.
Duckduckgo;kullanıcıların arama geçmişlerini,ip bilgilerini ve yaptıkları işlemleri hiçbir şekilde kaydetmediğini belirtiyor. (Kaynak: https://duckduckgo.com/about)
Kaynak olarak Google,Yahoo ve Bing gibi 50 civarı arama motorunun sonuçlarını birleştiriyor.Bu sonuçları size sunarken kimliğinizi bu sitelerden gizliyor.(Kaynak: http://en.wikipedia.org/wiki/DuckDuckGo)
Ayrıca aramanız sonucunda bulunan sonuçlarda spam ve gereksiz siteler listelenmiyor.
Birçok açıdan güzel ve mantıklı bir site.Fakat belirttiklerini tam olarak yapabilirler mi? Bunu kesin olarak bilemeyiz.
Link: https://duckduckgo.com/
 
*Ayrıca Duckduckgo ‘nun Deep Web de de bir sitesi vardır.Bu sitenin linkini de internette küçük bir araştırma ile bulabilirsiniz.
2) Ixquick
İkinci sitemiz ise Ixquick.İşleyiş ve mantık olarak Duckduckgo ‘dan bir farkı yok.Yine kullanıcıların hiçbir verisini kaydetmiyor.Tek fark; arama sonuçlarını sadece Google ‘dan alıyor.Yani Duckduckgo ‘ya biraz daha geniş kapsamlı diyebiliriz.
Fakat bu konuda ilk girişim Ixquick ‘e aittir.Kullanıcıları verilerini ilk olarak kaydetmeme fikrini ortaya atarak sitelerini kurmuşlardır. (Kaynak : https://www.ixquick.com/eng/protect-privacy.html)
Link: https://www.ixquick.com
 
avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Admin Oktaymetin Recent comment authors
metin
Ziyaretçi
metin

duckduckgo deep webmi neden deep webki neresi kötü

Admin Oktay
Ziyaretçi

Sadece Deep Web’de de sitesi yer alıyor.