background
freenet ayar 3

Freenet Başlangıç Ayarları (Resimli)

  • 24 Ağustos 2016
  • 2

Eğer Freenet programını kurduysanız ve Freenet ağına katılmaya hazırsanız, son birkaç ayar yapmanız gerekmekte.Kurulumdan sonra programı açtığınızda size şöyle bir ekran gelecektir;

freenet ayar 1

Burada size çeşitli seçenekler sunulmakta.Bu seçenekleri açıklayalım;

Connect to any Freenet user: (low security) [ Herkese bağlan – Düşük güvenlik ]

Eğer bulunduğunuz ülkede Freenet kullanımı legal ise, bu seçeneği seçebilirsiniz.Bu seçenek size Gnutella ve Bittorent gibi diğer P2P yazılımlarından çok daha güvenli bir ağ sağlar.Fakat orta seviye kaynaklara sahip bir kişi, Freenet ağında yaptığınız aktiviteleri takip edebilir ve sizi bulabilir.Eğer Freenet ağına bağlı arkadaşlarınız varsa sadece onları arkadaş olarak ekleyebilir ve sadece onlara bağlanabilirsiniz.Bu, güvenliğinizi sağlama alacaktır.

Connect only to friends: (high security) [ Sadece arkadaşlara bağlan – Yüksek güvenlik ]

Eğer sadece tanıdığınız kişilere bağlanmak isterseniz, bu seçenek kendi Freenet ağınızı oluşturmanızı sağlar ki bu ağ çok daha güvenli olacaktır.Eğer arkadaş sayınız az ise bu seçenek pek verimli olmayabilir.Fakat arkadaşlarınızın da arkadaşları varsa, büyük bir ağa sahip olabilirsiniz.

Detailed settings: (custom) [ Detaylı ayarlar – Özel ]

Eğer kendi özel ayarlarınızı istiyorsanız bu seçeneği seçebilirsiniz.Bu seçenek diğer 2 seçeneğe göre biraz daha uzun sürecektir.


 

Bir burada deneme amaçlı olarak ilk seçeneği seçeceğiz.Yani Connect to any Freenet user: (low security)

Bundan sonra bize You are using a browser with incognito mode for Freenet (this is good) başlığı altında bir uyarı gelecektir.Bu uyarı kısaca tarayıcımızın safe mode da olması gerektiğini belirtiyor.Chrome bunu otomatik olarak algılamakta.Ekstra bir şey yapmanıza gerek yok.Next butonuna tıklayın.

Şöyle bir ekran gelecek;

freenet ayar 2

Burada bize sorulan şey Freenet ağı için ne kadar depolama alanı ayırdığınızdır.1GB ve altı seçimler ağın çalışmasını zora sokabilir.20GB üstü seçimler ise bilgisayarınızı yavaşlatabilir.Burada size önerimiz, eğer bilgisayarınız müsaitse 10GB seçmenizdir.Next butonuna basıyoruz.

Does your internet connection have a monthly data limit? sorusu karşımıza çıkacak.İnternetiniz kotalıysa Yes, kotasız ise No butonuna tıklayın.

freenet ayar 3

Yukarıdaki ekranda size internet hızınız sorulmakta.Freenet internet hızınızın yarısını bile kullanmamaktadır.Yani internetim yavaşlar diye düşük seçeneği değil, doğru olanı seçin.Normal internetiniz yavaşlamayacak merak etmeyin.

Ve son olarak şu ekranla karşılaşacaksınız;

freenet ayar 4

Buradaki liste link listesidir.Bu sayfayı Freenet ‘in giriş sayfası olarak düşünebilirsiniz.Artık Freenet ağının bir parçasısınız.

bossfaik
Ziyaretçi
bossfaik

merhabalar gerçekten güzel çalışma ancak bir sorum olacak bu ayarları bir kereye mahsus mu yapıyoruz yoksa bilgisayarımızı her kapatıp açtığımızda… Read more »