background

Flash Bellek Üzerinden Linux Kullanma

  • 13 Temmuz 2014
  • 0
Tor Linux ile çok daha güvenli.Fakat Windows ‘a alıştığımız için Linux kullanmakta sıkıntı çekiyoruz.Bu yazımızda Usb flash bellek ile Linux kullanımını anlatacağız.Yani flashı Windows yüklü bilgisayara takıp Linux a geçeceksiniz.Sanal makine yada Linux kurulumuna ihtiyaç duymayacaksınız,sadece flash bellek yetecek.


İhtiyacımız olanlar:
* Usb Flash Bellek (800-900 mb sistem dosyaları tutacak,4gb ve üstü bir flash işimizi görür.)
* LiLi Usb Creator (Flashımızı hazırlayacak yazılım – 4.8mb)

1) LiLi Usb Creator ‘ı bu sayfadan indiriyoruz.Küçük boyutlu bir yazılımdır ve oldukça hızlıdır.Rahatça indirip kullanabilirsiniz.Yazılımı indirdikten sonra açıyoruz.
* Yazılımı Options > Language bölümünden Türkçe yapabilirsiniz.Anlatımı Türkçe arayüze göre yapacağım.

2) Flash belleğimizi bilgisayarımıza takıyoruz ve LiLi ‘den ‘Usb disk seçiniz’ kısmından takmış olduğunuz flashı seçin.Yazılımın arayüzü oldukça basit.

3) Kaynak Seçimi bölümünde resimde de belirttiğim gibi ‘İndir’ e tıklıyoruz.Açılan listenin en üstünde yer alan Ubuntu sürümünü seçiyoruz.Ve Persistence kısmını maksimum değere getiriyoruz.Son olarak Ayarları resimdeki gibi yapıyoruz.

4) Bütün işlemler tamam,en alttaki yıldırım işaretine tıklıyoruz.


Yazılım geri kalanını otomatik olarak yapacaktır.Tüm işlemler bittiğinde ise;

5) Bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz.BIOS a giriyoruz.Buraya F2-F8-F11-F12 tuşlarından girebilirsiniz.Her bilgisayarda farklıdır.BIOS ‘a girme konusunda sıkıntı yaşarsanız;
http://goo.gl/CT5aBZ

6) BIOS ‘da Boot menüsünden flashımızı en üste taşıyoruz ve BIOS ‘dan çıkıyoruz.Bilgisayarımız artık flash belleğiniz üzerinden Linux Ubuntu işletim sistemine sahip.
ÖNEMLİ > Linux ilk açıldığında Linux ‘u Dene (Try Linux) ‘a tıklıyoruz.Bir kurulum yapmıyoruz yani.

*Resim kaynağı : instructables.com

Windows’a dönmek için bilgisayarı kapatıyoruz,flashı çıkarıyoruz ve bilgisayarı açıyoruz.Bu kadar.

Bu yazıyı başka sitelerde paylaşmak isterseniz lütfen kaynak gösteriniz.

avatar
yaman
Ziyaretçi
yaman

Ben iyi güzel ubuntu yükledim ve kuruluma başladı ve en son bi hata verdi onayladım ve virtual box yükledi neyse… Read more »

Admin
Ziyaretçi
Admin

İyi de virtual box üzerinden Ubuntu yükledikten sonra usb ile ne yapıyorsunuz? Virtual box harddisk i bölerek bilgisayara birden çok… Read more »

yaman
Ziyaretçi
yaman

size ulaşabileceğim bir iletişim adresi varmı? yardımcı olabilirmisiniz bu konu hakkında ben sadece anonim olarak tor girip çıkmak istiyorum. ve… Read more »

Admin
Ziyaretçi
Admin