background
savasucagı

Dünyanın en Pahalı Savaş Uçakları

  • 1 Aralık 2015
  • 0

Göklere hükmeden bu metal kartalların birçok özelliği bulunmaktadır. Görevlerine göre havadan yere füze (AGM), havadan havaya füze (AAM) ve top taşıyabilirler. Ayrıca hedeflerin tespiti ve gözlenmesi için çeşitli radarlar taşıyabilirler. Şimdi bu uçakların kısa özellikleri ve fiyatlarına bakalım.

F/A-18 Hornet: 94 milyon dolar

Türkçesi “eşekarısı” anlamına gelen bu uçak McDonnell Douglas ve Northrop şirketleri tarafından tasarlanan ve 1982 yılında üretilmeye başlanmış olan bir savaş uçağıdır. 1997’den beri Boeing tarafından üretilmektedir. F/A-18 Hornet tek ve iki kişilik , iki motorlu, çok görevli bir saldırı uçağı olup kara üslerinden veya uçak gemilerinden kalkış yapabilir.

EA-18G Growler: 102 milyon dolar

F/A-18 Hornet’e göre daha hafif bir zırha sahip olan EA-18G Growler, elektronik savaş çağı için geliştirilmiş bir savaş uçağı. EA-18G düşman radarlarını tespit edebiliyor ve düşmanın tüm iletişim ağını bozabiliyor.

V-22 Osprey: 118 milyon dolar

V-22 Osprey helikopter ile uçak arasında bir geçiş formuna sahiptir. Dikey (VTOL) ve kısa (STOL) kakış yeteneği vardır. Buna rağmen sabit kanatlı uçakların hızına ve menziline sahip.

F-35 Lightning II: 122 milyon dolar

Savaştaki her amaç için farklı uçak geliştirmenin masraflı olmasından dolayı tek bir uçağın tüm görevleri yerine getirmesi amacıyla tasarlanan bir savaş uçağıdır. Aynı zamanda ABD’nin son insanlı savaş uçağı projesidir. Türkiye de elindeki F-16 uçaklarını bu uçakla değiştirecektir.

E-2D Advanced Hawkeye: 232 milyon dolar

Amerika Birleşik Devletleri yapımı, tüm hava koşullarında kullanılabilen, kargo uçağı tabanlı bir Havadan Erken Uyarı ve Kontrol platformu. İstihbarat ve keşif alanında yeni bir adım olarak kabul edilen E-2D çok güçlü bir radar sistemine sahip.

VH-71 Kestrel: 241 milyon dolar

ABD’nin eskiyen helikopter filosunu yenilemek için tasarlanan en son teknolojiyle donatılmış VH-71, Başkan Barack Obama göreve geldiğinde kendisi için ayrılan bütçeyi yüzde 50 aşmıştı. Obama iptal etmek istese de yeni bir kararla yeni bir kaynak sağlandı.

P-8A Poseidon: 290 milyon dolar

Birleşik Devletler Donanması için Boeing Defense, Space & Security firması tarafından geliştirilmekte olan anti-denizaltı ve anti-yüzey savaş uçağı.

C17A Globemaster III: 328 milyon dolar

Boeing firması tarafından üretilmiş olan ABD’li askeri kargo uçağıdır. C17A dört tane turbofan motoruna sahip ve bir defada 102 asker indirebiliyor.

F-22 Raptor: 350 milyon dolar

Lockheed Martin firması tarafından, hava üstünlüğü odaklı, düşük radar izi ile yüksek görünmezlik sağlamaya yönelik üretilen avcı uçağıdır. F-22 radar görüntüsü çok küçük olan bir uçak olduğu için düşman hava sahasına sızabilir ve öncü darbeyi gerçekleştirebilir. Uçakta bulunan itki yönlendirme sistemi sayesinde uçak burnu yukarıya bakacak şekilde sabit irtifada gidebilir.

B-2 Spirit: 2.4 milyar dolar

Nükleer silahları taşıma kapasiteli, radara yakalanmayan hayalet bombardıman uçağı. Şu ana dek üretilen en pahalı uçaktır. Radara yakalanmama teknolojisi sayesinde daha önceki uçakların başaramadığı görünmeden düşman hedeflerini bombalama görevlerini başarabilmektedir. B-2’ler kızılötesi, akustik, elektromanyetik, görsel veya radar sinyalleri tarafından tespit edilememe özelliğine sahip.