background
malware

Dikkat! DORKBOT; Yeni Nesil BOTNET

  • 22 Aralık 2015
  • 0

FBI ve Interpool gibi kuruluşların ortak düzenlediği çalışmalar ve araştırmalar sonucu ortaya çıkarılan bir zararlı yazılım DORKBOT.Bulaştığı bilgisayarları birer zombiye dönüştürmenin yanı sıra bilgisayarda girilen tüm şifreleri çalma ve hatta bilgisayarı çökertme fonksiyonlarına sahip.Paylaşılan raporlara göre tüm dünyada 150’nin üstünde ülkede var olduğu ve ortalama 1 milyon bilgisayara bulaştığı tahmin ediliyor.

DORKBOT ‘un ilk olarak yaptığı şey sosyal medya hesaplarınızın şifrelerini çalmak.Bu işlemden sonra ise bilgisayar denetimini kademeli olarak ele geçiriyor.Ayrıca uzmanlar bu kötü amaçlı yazılımın sadece kişisel bilgisayarlara değil, büyük merkezi sunuculara da yerleştiğini ve tüm interneti tehdit ettiğini belirtiyor.

Asıl adı Win32/Dorkbot olan bu yazılım; sosyal medya siteleri,usb bellekler ve spam mailler ile yayılıyor.Bulaştığı bilgisayarlarda stabilite için bazı güncellemeleri engelliyor ve antivirüs yazılımlarını sınırlandırıyor.Açıklamalara göre şuanlık sadece Nod32 bu kötü amaçlı yazılım ile başa çıkabiliyor.O da özel ayarlar ile.

DORKBOT ‘dan nasıl korunurum?

  1. Sosyal medya sitelerinde bilmediğiniz uygulamaları kabul etmeyin.Ayrıca bazı uygulamalar size ek programlar yüklemenizi önerir.Bu uygulamaları yüklemeyin.
  2. Bilgisayarınıza taktığınız tüm usb bellekleri ilk olarak taratın.Ve bu tarama işlemini kaliteli bir antivirüs ile yapın. (Aslında en mantıklısı sanal makine üzerinden işlem yapmak)
  3. Göndereni tanımadığınız mailleri açmayın, açsanız dahi mailde yer alan linklere tıklamayın.

DORKBOT ‘u nasıl silerim? DORKBOT ‘dan nasıl kurtulurum?

Eğer bilgisayarınıza DORKBOT bulaştığını düşünüyorsanız ESET (Nod32) firmasının hazırladığı DORKBOT Cleaner ile bilgisayarınızı temizleyebilirsiniz.İndirmek için buraya tıklayınız.

Dorkbot Cleaner