background

Deep Web ‘de Yer Alan ‘Red Rooms’ Nedir?

  • 17 Temmuz 2017
  • 0

Son zamanlarda birçok sitede ve sohbet kanalında adı geçen ‘Red Rooms‘ yani kırmızı odalardan bahsedeceğiz. Red Rooms kavramı, genel olarak belirli sitelere verilen isimdir. Yani bir website tanımlaması diyebiliriz. Bu websitelerin diğerlerinden farkı, ücretli veya ücretsiz olarak -genelde ücretlidir- kullanıcıların website üzerinden yayın yapmalarına olanak sağlamalarıdır. Yani örnek verirsek; siz bize belirli bir ücret ödüyorsunuz, biz de size sitenin bir sayfasında canlı yayın yapmanıza olanak sağlıyoruz.Bu sayede siz büyük bir kesime ulaşmış oluyorsunuz, biz de para kazanmış oluyoruz.

Fakat zaten internette canlı yayın siteleri var, Red Rooms sitelerin farkı ne?

Bugün Youtube dahil, birçok video sitesinden canlı yayın yapmak mümkün.Peki bazı kullanıcılar Youtube gibi siteler yerine neden Red Rooms türündeki siteleri tercih ediyorlar? Bu soruya yanıt olarak, yaptıkları canlı yayınların içeriklerinden dolayı diyebiliriz. Red Rooms yayıncıları, genel olarak işkence, taciz, tecavüz, darp ve hatta intihar yayınları yapabiliyorlar.Tüm bunların dışında cinayet yayını yapıldığına dair ciddi iddialar var.Yani Red Rooms denilen kavram, illegaldir.En basit tanım olarak; illegal yayın yaptıran illegal siteler diyebilir.

Bu siteler nasıl yayın yapıyorlar ve neden kapatılmıyorlar?

Red Rooms sitelerinin çoğunluğunun Deep Web ‘de yer aldığı iddia ediliyor. Bu iddialar en çok quora.com ve reddit.com sitelerinde dillendirilse de, birçok blog ve forum yazılarında bu iddiaları doğrulayan materyaller mevcut.

Bu yayınlar arasında en ünlüsü Peter Scully ‘nin yaptığı yayın olarak kabul ediliyor. Peter Scully Red Rooms sitelerinden birinde yaptığı yayında bir arkadaşıyla, 8 yaşındaki bir kız çocuğunu baş aşağı sallandırıp tecavüz ediyor, dövüyor ve öldürüyor. Şimdi Filipinler ‘de bir cezaevinde tutulan Peter Scully için, yıllar önce kaldırılan ölüm cezasının tekrar geri getirilmesi konuşuluyor. Ölüm cezası yalnızca Peter Scully için geri getirilebilir.

Peter Scully

Peter Scully

Şu an için herkesçe bilinen bir Red Rooms site adresi mevcut değil. Fakat bu sitelerin polis ve güvenlik kurumları tarafından sürekli izlendiğini unutmayın ve tüm illegal durumlardan kaçının.

Peter Scully ve arkadaşının çektiği videodan bir kesit;

Peter Scully video

 

 

Not: Bu yazının önizleme resminde kullanılan kırmızı oda görseli Twin Peaks adlı diziden alıntıdır.