background

Cthulhu Efsanesi

  • 14 Mayıs 2016
  • 0

Cthulhu, Howard Phillips Lovecraft’in yarattığı Cthulhu Mitosu’ndaki Yüce Eskiler’den (Great Old Ones) biridir. Cthulhu’nun devasa boyutları ve ima ettiği dehşet ilk akla gelen özellikleridir. İsminin telaffuz edilişi tam olarak belirtilememiştir ancak İngilizce’de bazen “ketuuluu” gibi okunur.

nM8dRB

Cthulhu’nun detaylı betimlemeleri heykelleri baz alınarak yapılmıştır. Hikayede ilk görünen heykel “Aynı anda bir ahtapotun, bir ejderin ve bir insan bozuntusunun resimleri etli, duyargalı bir kafa gelişmemiş kanatlı, grotesk ve pullu bir bedenin üstünde duruyordu; ancak onu şok edici kadar korkutucu yapan bütün genel hatlarıydı.” şeklinde tanımlanmıştır. Bir polis baskını sonrasında parçalanan heykel “Belirsiz antropoit hatlarına sahip bir canavar ancak ahtapot benzeri ve suratı duyargalarla dolu bir kafaya, pullu lastiksi görünüşlü bir bedene, ön ve arka bacaklarında çok büyük pençelere ve sırtında uzun, dar kanatlara sahipti.” şeklinde anlatılmıştır.

Cthulhu’nun kendisi sonunda göründüğünde, “Yaratık bütün tanımlamaların ötesindeydi yürüyen ya da tökezleyen bir dağdı o.” diye betimlenmiştir ve “Gevşek pençelere” sahip olduğu söylenmiştir.

JAo9ln

Cthulhu’nun Arabistan merkezli dünya çapında bir mezhebi vardır. Mezhep liderlerinin Çin dağlarında oldukları ve ölümsüz oldukları söylenmiştir.

Yüce Eskiler’in şekilli oldukları ama et ve kandan değil, madde diye tanımlanamayacak bir şeyden var oldukları, yaşamadıklarını ama ölü de olmadıkları, Cthulhu’nun büyülerinin hepsini koruduğunu ve “yıldızlar uygun konuma geldiklerinde” yeniden dünyaya çıkacakları, Mezheb’in görevinin yıldızlar doğru konuma geldiklerinde Yüce Eskiler’i serbest bırakmak olduğu, ve Yüce Eskiler’in telepatik olup insanların rüyalarıyla oynayarak Cthulhu mezhebini kurdukları bilgilerini verir polisin sorguladığı Yaşlı Castro isimli bir mezhep üyesi.

cthulhu_rises_by_silberius-d7mlm8d

Cthulhu’nun ayrıca “Deliliğin Dağlarında”, “Dunwich Korkusu”, “Karanlıkta Fısıldayan” ve “Innsmouth Üzerindeki Gölge”‘de bahsi geçer. Inssmouth Üzerindeki Gölge’de ise Cthulhu’nun ayrıca “Deep One” isimli insan-kertenkele-balık kırması yaratıklar tarafından da tapıldığı öğrenilir.

“Cthulhu Mitosu” ismi Lovecraft’in ölümünden sonra yazılarının basılmasını ve tanıtılmasını sağlayan arkadaşı August Derleth tarafından (HPL’nin ölümünden sonra) bulunmuştur. Derleth’in kurduğu evrende ise Yüce Eskiler (kötü) ve Yaşlı Tanrılar (iyi) savaşmaktadır, Derleth’in bu enterpretasyonu çoğu Lovecraft hayranı tarafından “iyi köyüye karşı” denaryosu kurduğu için eleştirilir.

Cthulhu